Medaljer til årets dygtigste elever

De i alt 24 nyudlærte elever fik overrakt hhv. sølv- eller bronzemedaljer for deres svendeprøver ved et arrangement i Bendtsens Pakhus i Den Gamle By i Aarhus, som var arrangeret af Grafisk Uddannelsesudvalg.

Blandt talerne ved arrangementet var Anders Mosumgaard, formand for Grafisk Uddannelsesudvalg og uddannelsespolitisk chef i Grakom, som roste deltagerne for deres resultater:

- Medalje for en svendeprøve er ikke noget, man bare lige får. Så I skal vide, at I har præsteret noget særligt. I har bevist, at I er fagligt dygtige, at I kan præstere under pres, og I har gennem uddannelsen vist evne og vilje til hele tiden at forny jeres viden og færdigheder, lød det fra Anders Mosumgaard

12 og særlig indsats

Medaljer for svendeprøven gives til de elever, som opnår 12 og derudover har leveret en særlig indsats. Det er censorerne ved svendeprøven, som indstiller til medalje, og de kan indstille enten til sølv- eller bronzemedalje.

Ved Grafisk Uddannelsesudvalgs medaljearrangement blev der overrakt 22 bronzemedaljer og to sølvmedaljer.

Følgende nyudlærte mediegrafikere og grafisk teknikere modtog medaljer:

Grafisk teknikere:

  • Sofie Bartnik Mattsson-Mossberg, Aarhus C, udlært ved Techcollege og Det Grafiske Hus A/S, bronzemedalje
  • Peter Madanecz, Aarhus N, udlært ved Techcollege og Dantryk A/S, bronzemedalje
  • Titania Lundby Højer-Haukrogh, Dronninglund, udlært ved Techcollege og Seritronic A/S, bronzemedalje
  • Mathias Møller Jørgensen, Nibe, udlært ved Techcollege og Nordcolor ApS, bronzemedalje

Mediegrafikere:

  • Mikkel Ole Museth Madsen, Aarhus C, udlært ved Aarhus Tech og Pravda A/S, bronzemedalje
  • Maria Gæbe, København NV, udlært ved Hansenberg og Greyworks A/S, bronzemedalje
  • Jan Søholm Knudsen, Aalborg, udlært ved Hansenberg og Den Erhvervsdrivende Fond Væksthus Nordjylland, bronzemedalje
  • Maja Elisabeth Hansen, Aalborg, udlært ved Hansenberg og Digigraf Tryk & Reklame ApS, bronzemedalje
  • Mei Schmidt Andersen, København NV, udlært ved Next uddannelse København og Ambition A/S, bronzemedalje
  • Jonas Feldfoss Rossum, København NV, udlært ved Next uddannelse København og Westring Kbh ApS, bronzemedalje
  • Nikoline Astrid Nielsen, Herning, udlært ved Herningsholm Erhvervsskole og Herning Folkeblad A/S, bronzemedalje
  • Frederik Wendelbo, Aarhus C, udlært ved Aarhus Tech og Spring Production A/S, bronzemedalje
  • René Sune Sørensen, Aarhus V, udlært ved Aarhus Tech og Czoo A/S, bronzemedalje
  • Rasmus Korsemann Warming, Kolding, udlært ved Hansenberg og Image Consult Jordrup ApS, bronzemedalje
  • Mads Mogensen, Vejle, udlært ved Hansenberg og Isabella A/S, bronzemedalje
  • Kristina Thastum Jørgensen, Rødovre, udlært ved Next uddannelse København og Spring Production A/S, bronzemedalje
  • Martin Brix Midtgaard, Aarhus V, udlært ved Aarhus Tech og Aidgency ApS, bronzemedalje
  • Julie Overgaard Kühnell, Aarhus N, udlært ved Aarhus Tech og Heyday A/S, bronzemedalje
  • Elisabeth Gårdbo Nielsen, Roskilde, udlært ved Roskilde Tekniske Skole og Asap Design V/ Sissel Aasmul, bronzemedalje
  • Amanda Ørsted, Rødvig Stevns, udlært ved Roskilde Tekniske Skole og Coverganda ApS, bronzemedalje
  • Jensia Hjalmarsdóttir Gaardlykke, Torshavn, udlært ved Next uddannelse København og Sendistovan, bronzemedalje
  • Meijun Lin, Vanløse, udlært ved Next uddannelse København og Kontrapunkt Group A/S, sølvmedalje
  • Mie Vinther, Kolding, udlært ved Hansenberg og Burda Nordic A/S, sølvmedalje

 

Kontakt os gerne og hør nærmere

Jørgen Bo Nielsen

Chefkonsulent

Telefon

33 77 91 46

Mobil

22 15 91 46

E-mail

jbn@iu.dk